O fundacji

Idea Fundacji narodziła się podczas długich dyskusji na temat polskiego przemysłu, wzornictwa (teraz mówi się „designu”) i produktów.

Zdaliśmy sobie sprawę, że choć w Polsce powstaje wiele wyrobów, to mało z nich zostało wymyślonych i zaprojektowanych w naszym kraju. Polska jest jednym z największych producentów samochodów w Europie – cóż z tego, skoro praktycznie wszystkie zostały zaprojektowane za granicą – u nas są jedynie produkowane. To samo dotyczy wytwarzania samolotów, lodówek, telewizorów i wielu, wielu innych przedmiotów.

Polska ma jeden z najniższych w Unii Europejskiej współczynników wydatków na badania i rozwój (B+R). Zarówno w przeliczeniu na mieszkańca, jak i procentowy udział w PKB. Nasza gospodarka nie jest innowacyjna – stała się odtwórcza.

Co jednak dzieje się z młodymi twórcami i inżynierami? Podobno jesteśmy tak bardzo kreatywni? Gdzie są te pomysły? Czy łatwo teraz przebić się z nowym, innowacyjnym pomysłem? Jak można pomóc polskim inżynierom i designerom im wypłynąć na szersze wody?

No i najważniejsze – promocja kraju jest najskuteczniejsza przez identyfikowane z nim produkty. Im bardzie innowacyjne, zaawansowane, ładne, czy użyteczne, tym skojarzenie z krajem jest mocniejsze. Ikea, Lego, Nokia, Mercedes, Sony – to słowa klucze opisujące nie tylko przedsiębiorstwo, ale i państwa z których pochodzą.

Tak narodził się pomysł stworzenia Fundacji – instytucji, która pomoże promować polską myśl techniczną i wprowadzać polskie projekty w życie. Chcemy pokazać i w Polsce i za granicą, że produkty z napisem „Made in Poland” są najwyższej jakości i możemy być z nich dumni.

Chcemy tez wspierać polskich inżynierów, techników, specjalistów od ergonomii i wzornictwa przemysłowego i pomóc im wdrażać do produkcji ich pomysły i koncepcje.

Jako patrona wybraliśmy polskiego przemysłowca, który w swojej fabryce budował urządzenia pomiarowe i manometry na najwyższym światowym poziomie. Był Wokulskim swoich czasów. Więcej o nim przeczytać można w zakładce „Nasz patron”.

Tak powstała G. Gerlach Fundacja Rozwoju Polskiej Myśli Technicznej i Mechaniki Precyzyjnej.

Statut fundacji