Enigma

Słowo “enigma” znaczy po grecku “tajemnica”. Taką tajemnicą był system szyfrowania wdrożony przez amię niemiecką przed wybucham Drugiej Wojny Światowej. Enigma była przenośnym urządzeniem umożliwiającym kodowanie i rozkodowywanie nadawanych komunikatów.

W roku 1932 zespół trzech młodych genialnych matematyków i kryptologów: Marian Rejewski, Jerzy Różycki and Henryk Zygalski złamał system kodowania Enigmy. Ale najtrudniejsze było dopiero przed nimi – sprawić, że zaszyfrowane wiadomości można odkodować w bardzo krótkim czasie. W 1938 udało się stworzyć urządzenia nazwane „bombą kryptologiczną” – elektromechaniczny „komputer” umożliwiający automatyczne łamanie kodów.

Zbliżała się wojna. Na pięć tygodni przed jej wybuchem Biuro Szyfrów zaprosiło reprezentantów wywiadu francuskiego i brytyjskiego do tajnego obiektu w Pyrach pod Warszawą, na terenie Lasu Kabackiego. Tam przekazano sojusznikom technologię łamania szyfrów oraz przekazano po jednym egzemplarzu służącej do tego maszyny.

Podczas II Wojny Światowej alianci rozwinęli tę technologię w słynnej bazie w Bletchley Park. Złamanie kodu Enigmy uważa się za jedno z najważniejszych osiągnięć, które umożliwiły wygranie przez aliantów wojny.

Wyświetlanie wszystkich wyników: 3